Ananász, az egzotikus kalóriaégető

Az ananász nem csupán mérete miatt megkerülhetetlen. Mindenkinek vannak asszociációi erről a zamatos trópusi gyümölcsről, mely nem véletlenül forrt össze a közvélekedésben a Hawaii-szigetekkel. Mi azonban most mélyebben is lédús rétegei közé vágunk és utánajárunk, hogyan nevezte el Kolombusz egy fenyőtobozról, melyik grófságban termesztették hazánkban először és miért tartják szuperegészséges, kalóriaégető csodagyümölcsnek.

Kolombusz és a „fenyőalma”

Talán már eszünkbe is jutott ez korábban, amikor elmerengtünk egzotikus szobanövényeinken, de az ananász eredetileg a broméliafélék családjába tartozik, melyek akár a 150 cm magasságot is elérhetik. Ehhez természetesen elengedhetetlen némi napsütés, de a gyümölcs őshazájában, a Dél-Amerikától Mexikóig húzódó területen szerencsére nincs hiány. Ezen a vidéken már Kolombusz váratlan látogatása előtt is termesztették a csodatevőként tisztelt növényt, ami nem meglepő, hiszen amellett, hogy tisztító, szépítő és egészségmegörző hatást tulajdonítottak neki, úgy vélték, a férfiasságra egyaránt kedvezően hat. ‍❤️‍ ‍

Az édes illatú, lédús ananász spanyol fedélzeten került Európába, vagyis minden jel arra utal, hogy Kolumbusz hozta magával Guadelupe-ról 1493-ban, ahol a helyi törzsek ajándékozták meg ezzel a különleges gyümölccsel. A legendás felfedező a hazafelé úton szabadjára engedte fantáziáját, és mivel a bennszülöttek által szívesen fogyasztott finomság leginkább egy gigantikus fenyőtobozra emlékeztette, az angol pineapple, vagyis a „fenyőalma” szóval illette.

ananász
Forrás: Canva

Esterházy ananászháza

A névadási ceremóniát követően csupán két évszázadot kellett várni, hogy Európa-szerte beinduljon az ananászüzlet. Nem úgy hazánkban, ahol még a 20. században is kisebb csodaszámba ment, ha valaki hozzájutott egy igazi ananászhoz. ‍♀️ Ennek ellenére Európában már a 18-19. században megjelentek az úgynevezett „ananászházak”, ahol kifejezetten a trópusi gyümölcs sikeres termesztése érdekében alakították a környezetet.

Magyarországon például az Esterházy család üvegházaiban – Kismartonban 1830-ban 400 db-ot szüreteltek – lehetett az egzotikus gyümölcs csodájára járni, amíg az ipari forradalom kora nem konzerválta ezt is gyorsan fogyasztható, könnyebben beszerezhető árucikké. Gépesített termelés, karikákra szeletelés, konzervgyártás, így vált az ananász a Hawaii-szigetek legfőbb exporttermékévé. Érdekesség, hogy mára Brazília, a Fülöp-szigetek és Costa Rica a világvezető exportőr. ✈

Szuperegészséges ananász

Mint már említettük, az ananász jóval Európába érkezése előtt is csodagyümölcsnek számított, hiszen egyszerre hihetetlenül zamatos és rendkívül egészséges, így a legtöbb tisztító kúra vagy diéta étrendjében szerepel. Az ananászban számtalan vitamin található, emellett magas a rosttartalma és egy különleges fehérjebontó enzimkeverék is megtalálható benne, ami nem más, mint az orvosi célokra egyaránt használt bromelin. Gyulladáscsökkentő, jótékonyan hat a vérkeringésre, hatékony a fehérjebontásban, a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében. Folsav, kalcium, kálium, mangán, magnézium és vas éppúgy megtalálható benne, mint A-, B- és C- és E-vitaminok.

ananász
Forrás: Canva

Néhány érdekesség még az ananászról

  • Mint sok másik ételnek, már az ananásznak is van hivatalos világnapja, mely június 27-re esik.
  • Elegendő 30 dkg ananász és fedeztük napi C-vitamin-szükségletünket!
  • A héja, vagyis a kis hatszögletű szelvények tulajdonképpen az ananász összenőtt virágai.
  • Nem tekinthető túlzottan környezetbarát gyümölcsnek, hiszen hosszan utaztatott egzotikum.
  • Serkenti az emésztést, ezért előszeretettel adják hozzá étrend-kiegészítőkhöz.
  • Ahhoz, hogy megbizonyosodjunk, valóban érett ananászt vásárolunk, elég megszagolni a gyümölcs alsó részét, és ha az illata friss édes, akkor már tehetjük is a kosárba.
  • A gasztronómiában is nagy szerep jutott ennek a mennyei hozzávalónak. A szakácsok előszeretettel csepegtetnek ananászlevet a nagyobb húsdarabokra, mert így jobban átsülnek.
  • A hawaii pizzát csak az ananász köti a szigetállamhoz. Eredetileg egy kanadai görög étterem tulajdonosa kísérletezte ki.

A húsos ananászos ételek kirobbanó ízbombák, emiatt töretlen gasztronómiai sikernek örvendenek. Mi sem hagyhattuk ki ezt a legendás párosítást mennyei POLCZ Ananászos csirke rizzsel készételünkben! A tejszínnel megbolondított csirke és ananász kombinációját szinte képtelenség megunni, de még fokoztuk egy kis zöldfűszeres csavarral is. Feltétlen kóstoljátok meg, ha trópusi ízutazásra és egzotikus vitaminpótlásra vágytok még a tavasz beköszönte előtt! ♻



15 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük