Az új évben egy új témakörrel bővült a blogunk, így minden hónapban bemutatunk Nektek 1-1 alapanyagot, amit az ételeinkben megtaláltok.
A januárt a mindenki által ismert, ám mégis gyakran elhanyagolt babbal kezdtük, ha lemaradtatok volna, itt tudjátok elolvasni.
Ezúttal pedig egy újabb aprócska zöldséget hoztunk, ami nem más, mint a bagolyborsó!
Ha most lázasan kutatnátok a fejetekben, mi is ez, akkor gyorsan le is leplezzük a titkot:
ez a csicseriborsó népies elnevezése.
Mit is tud ez a kis hüvelyes zöldség?
A csicseriborsó Kis-Ázsiából ered, ahol több ezer éve honos növény. Innen terjedt el Indiába és a Földközi-tenger térségébe.
A legnagyobb területen ma Indiában, Pakisztánban, Iránban, Törökországban, Ausztráliában, valamint egyes afrikai országokban termesztik, mint fontos tömegélelmezési cikket. Magyarországon is megtalálható, bár nem túl jelentős a vetésterülete.
A reform táplálkozás kedvelt alapanyaga, az egyik legnagyobb növényi fehérjeforrás. Ennek megfelelően a vegetáriánus vagy vegán életmódot követők egyik elengedhetetlen alapanyaga.
De persze nem csak nekik ajánlott a fogyasztása.
A csicseriborsó fehérjében, szénhidrátban (főleg rostban), B1, B6 vitaminokban és folsavban igen gazdag, emellett pedig ásványi anyag tartalma is magas (magnézium, vas, cink).
Kálcium tartalma segít a csontok erősítésében, rost tartalma miatt pedig hatékonyan csökkenti a vércukorszintet. Cukorbetegek számára is javasolt zöldség, hiszen pektintartalma miatt csökkenti az étkezések utáni gyors vércukorszint-emelkedést.
Ez az aprócska zöldség azon kevés növények közé tartozik, amik szelént is tartalmaznak, ami a májfunkciókban betöltött szerepe által képes szervezetünket megszabadítani a rákkeltő méreganyagoktól, valamint erős gyulladás és tumorcsökkentő hatással bír.
Így fogyaszd
Rendkívül sokoldalúan felhasználható, így köretként, salátákhoz, főzelékekhez, levesekhez is tökéletes, de isteni hummuszként vagy falafel/fasírt golyók formájában is.
Mi is nagyon kedveljük, ezért több ételünkben is megtaláljátok:
- a Marokkói csicseriborsó talán a vegán favorit, de persze nem csak a vegánok körében.
- a Chilis babban is megtaláljátok, ami különösen tápláló és mondhatni már ’superfood’, hiszen a bab+kukorica kombó miatt tele van mindenféle hasznos tápanyaggal (erről is olvashattok korábbi cikkünkben). Erre pedig a csicseriborsó is rádob még egy lapáttal.
Fontos! Mint sok hüvelyes, a csicseriborsó is puffadást okozhat, ezért érdemes főzés előtt egy éjszakára beáztatni.
Főzéshez pedig cseréljétek le az áztató vizet. (Mi például mindig így készítjük a babot, csicseriborsót tartalmazó ételeinket.)
Ha ezután is puffasztó hatást éreznétek, érdemes a fogyasztása közben egy kevés citromos vizet inni, fogyasztás után pedig egy csésze mentateát.
12 féle POLCZ étel online vásárlása