A magok királynőjének keresztelt kesudió legalább olyan titokzatos és sokoldalú, mint azt előkelő címe sejteti. ✨ Elég, ha a látszat mesteri fenntartására gondolunk, ugyanis „őfelsége” származását tekintve nem is számít diófélének, sőt, valójában egy rendkívül értékes gyümölcstermés, mely azon túl, hogy mennyei nassolnivaló, elsőrangú konyhai alapanyag. Blogcikkünkben kemény dióba vágjuk a fejszénket és szorgos gasztropaparazzók módjára a kesudió csonthéjas palástja alá kukkantunk. Tartsatok velünk legújabb tudtad-e sorozatunkban!
Almamagból mennyei csemege
Bár világszerte előszeretettel fogyasztják – Európába a XVIII. században érkezett meg az első kesudió-szállítmány – csak kevesen tudják, hogy valójában egy trópusi fa gyümölcsének terméséről van szó, vagyis a babalakú csonthéjas kinövésnek semmi köze a diófélékhez. ♀️
Tekintve, hogy egy gyümölcs csupán egyetlen kesudióval ajándékoz meg bennünket, ez a változatosan felhasználható finomság meglehetősen drága. Ez azonban ne szegje kedveteket, ugyanis már egy maréknyi kesudióval is értékes táp – és ásványi anyagok egész arzenálját juttathatjátok a szervezetetekbe.
A szömörcefélékhez tartozó, örökzöld kesufa akár 15 méter magasra is megnőhet olyan őshonos területeken, mint Közép-Amerika vagy Északkelet-Brazília. A kesudió, vagyis a lédús, húsos gyümölcs vese alakú, hosszúkás magja kívül helyezkedik el egy különleges héjban, melyből egyébként festéket, rovarölőszert és kenőanyagot is gyártanak. ☝️
A kesualmákat a dióval együtt már érett állapotban szedik le majd pörköléses technikával szabadítják meg a már említett héjtól. A szüretelők egyébként előszeretettel fogyasztják az alma levét, hogy felfrissüljenek a napsütötte ültetvényeken, de zselé és dzsem is készül belőle Brazíliában és Indiában.
A vitaminbomba kesudió
Na de térjünk vissza a maghoz! A kesudió nem hiába kapta a magvak királynője címet, ráadásul fogyasztásával bennünket is fejedelmi módon szolgál.
Vitamintartalma valóban előkelő! Nátrium, kálium, kalcium, foszfor, vas, magnézium, réz, cink és szelén egyaránt található benne. De tartalmaz még folsavat, kolint, K, B és C vitamint, sőt antioxidáns hatású E-vitamin-tartalma is különösen magas, így a sejtek öregedésének lelassítása mellett csökkenti a keringési betegségek kialakulását is.
A kesudió támogatja szívünket, a csontok épségét, csökkenti a vérnyomást és jó hatással van az idegekre, izmokra, erekre. Az epekő megakadályozásában és a rákos sejtek ellen is bevethető. Erősebbé, csillogóbbá teszi a hajat, ráadásul a gyakori tévhittel ellentétben nem is hizlal. Már egy maréknyi kesudióval is kikapcsolhatunk, ugyanis nyugtatja az idegeket és csökkenti a stresszt, magas fehérjetartalmával pedig még éhesek sem maradunk. Ez ám a királyi teljesítmény!
Natúr, pörkölt, sózott
Habár nem számít diófélének, jellegét tekintve mégiscsak a magvak sajátosságait mutatja.
A többi egészséges ropogtatnivalóhoz hasonlóan a kesudió is számtalan módon tálalható. Manapság már egyre több receptet találunk felhasználásával. Például krémlevesbe, salátába, desszertbe egyaránt illik vagy épp növényi tejként, vajként, mártogatósként sem utolsó.
Ha nem szeretnétek főételekben elrejteni, önmagában is élvezhetitek mennyei édeskés ízét natúran, pörkölve, simán vagy sózottan, gyümölcsökkel, aszalványokkal vagy sajtok mellé falatozva.
A POLCZ hozzávalók listájában ugyancsak megtalálhatjátok, méghozzá közel-keleti pikáns készételünkben, az Indiai csicseriborsó raguban, vagy autentikus mexikói finomságunkban. Ha esetleg tanácstalanok lennétek a kesudió konyhai alkalmazását illetően, csapjatok le először adalékanyag-mentes csemegéinkre, melyekhez egyúttal szuper receptötleteket is ajánlunk! Próbáljátok ki csicseriborsó főzelék, vendégváró falatkák vagy krémleves verzióban és bátran vessetek be mellé néhány fejedelmi kesudió falatot!
14 féle POLCZ étel online vásárlása