Vegán életmód tippek 2022-re

Ha újévi fogadalmaitok között helyet kapott az életmódváltás, akkor a veganuár kihívást – melyhez világszerte több mint 600 ezer ember, köztük 46 ezer magyar csatlakozott a veganuary.com oldalon – nektek találták ki!
Nem is tesztelhetnénk jobbkor ezt a 30 napos tisztító „próbaverziót”, mint a végeláthatatlan karácsonyi habzsi-dőzsi után, amikor szervezetünk nem vágyik másra, mint rostban gazdag, egészséges, regeneráló tápanyagokra. Talán első gondolatra éles lehet a váltás a magyar konyha bőséges kínálatát felvonultató ünnepek után, de akkor is érdemes nagyot harapni a zöldellő finomságokból, ha később úgy gondoljátok, nem teszitek maradéktalanul magatokévá a vegán életmód kitételeit. Az év első blogjában segítünk eligazodni a veganizmus útvesztőjében, ráadásul egy szuper POLCZ recepttel is megörvendeztetünk benneteket, hogy legyen miből inspirálódnotok az első vegán ebéd elkészítésekor!

veganuár kihívás

Vegán vagy vegetáriánus?

A két fogalom elkülönítése sokaknak fejtörést okoz, pedig életmódváltás szempontjából korántsem mindegy, melyik mellett tesszük le a voksunkat. A vegetáriánus étrendben bár húst nem, állati eredetű élelmiszert, így tojást és tejet is fogyasztanak, ezzel szemben a vegán étrend tisztán növényi táplálkozást jelent. A vegán életmódot választók hűtőjében nem találnánk majonézt, joghurtot, felvágottakat, sőt, még mézet sem a kamrapolcon. A jó hír, hogy ezek ma már mind helyettesíthetők például veganézzel, tofuval, juharsziruppal és növényi italokkal, ahogy természetesen a vitaminbomba zöldségek, gyümölcsök, magvak, hüvelyesek, gabonák széles tárháza is a rendelkezésünkre áll a menü összeállításakor.

Vegán életmód: így fogjatok bele!

A legegyszerűbb, ha lépésről lépésre szoktatjátok magatokat a változásokhoz. Kezdjétek olyan ételekkel, melyeket egyébként is készítettetek már otthon, például főzelékekkel, levesekkel, tésztákkal, salátákkal, zöldséges egytálételekkel. ‍ Ezek a fogások biztosan szerepelnek a családi szakácskönyvben, csupán néhány hozzávalót kell lecserélnetek. Ugyanígy megkereshetitek kedvenc ételeitek vegán verzióinak receptjét, így a számotokra legfinomabb alternatívákkal indul az életmódváltás és az ízek terén sem marad hiányérzetetek a korábbi megszokott alapanyagok elhagyása után.☝️

vegán életmód
Forrás: Canva

Szerencsére fejlődő világunkban már mindenre van alternatíva, így nem kell attól tartanotok, hogy legkedvesebb hozzávalóitok szépen lassan eltűnnek a konyhából. Érdemes kísérletezni ezekkel a „pót” összetevőkkel, kitapasztalni, melyik jelenti számotokra ízben és állagban is a legkielégítőbb élményt. Hús helyett ott a tempeh, a tofu, a szejtán, a hüvelyesek, hal helyett az avokádó vagy az articsóka. Tejtermékeket helyettesíthettek növényi tejekkel, kókusztejszínnel, zabtejjel, méz helyett pedig bevethettek például agavé-, datolya- vagy juharszirupot. A hangsúly a változatosságon van, melynek betartásához a legegyszerűbb, ha egy hónapra előre minden napra megtervezitek az étkezéseket, így biztosan nem kell búcsút mondanotok elhivatottságotoknak!

A vegán étrend hatásai, avagy miért éri meg?

A vegán életmód nem egyszerű fogyókúra, vagy divathóbort, mindig konkrét motiváció áll az elhatározás mögött. Csökkenteni a hús- és tejipar környezetre gyakorolt hatását, óvni az állatokat, egy fenntarthatóbb életformát kialakítani vagy egyszerűen csak egészségesebben élni. ♻ A növényi alapú táplálkozással több vitamint és ásványi anyagot vihetünk a szervezetbe, ezáltal komoly betegségeket is megelőzhetünk és az ökológiai lábnyomunkat is mérsékelhetjük. Hogy megkönnyítsük számotokra ezt az óriási elhatározást – de legalábbis a veganuár első napját – hoztunk egy fantasztikus vitaminbomba receptet vegán POLCZ finomságunk, a Marokkói csicseriborsó felhasználásával!

POLCZ vegán recept – szupergyors tortilla tekercs, tele minden jóval

Hozzávalók 4 tekercshez:
  • 1 üveg POLCZ Marokkói csicseriborsó 
  • 2 nagyobb darab sárgarépa
  • vegyes apróbb salátazöldség (rukkola, bébispenót)
  • 4 nagyobb tortilla lap (ezt házilag is elkészíthetitek csak liszt, olívaolaj, só és víz kell hozzá)
  • só, bors, esetleg grill zöldségfűszer (répához)
  • egy kis kókuszolaj

Mielőtt nagyban tekercselni kezdenénk, a répákat megpucoljuk, hosszában megfelezzük, majd kisebb darabokra vágjuk. Sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük őket, meglocsoljuk egy kis olajjal és fűszerezzük. Ezután mehetnek is a sütőbe, ahol körülbelül 15 perc alatt szépen megpirulnak 200 fokon. Amint a répa is készen áll, kezdődhet a tortilla tekercsek összeállítása.

A hozzávalókat szépen egymásra halmozzuk (arra érdemes figyelni, hogy ne tömjük meg túlságosan a tekercset, mert nem fogjuk tudni behajtogatni). Amikor minden belekerült, az oldalait egymásra hajtjuk, majd az alját és a tetejét is finoman behajtjuk. Ezután jöhet egy kis pirítás, vagyis egy kevés olajon szép barnára sütjük a tortilla mindkét oldalát. A teljes folyamat körülbelül 15 percet vesz igénybe, de a tekercsek elpusztítása még ennél is gyorsabban megy. Vigyázat! Egy tekercs után tuti nem tudjátok majd abbahagyni!

Reméljük, meghoztuk a kedveteket ezzel a tartalmas finomsággal a veganuár kihíváshoz, és eloszlattuk a kételyt, miszerint a vegán ételek nem elég laktatóak, hiszen elég csak ránézni erre a minden jóval teli tortilla tekercsre! Ha már végképp kifogynátok az ötletekből, vegán készételeink a legzsúfoltabb napokon is átsegítenek a nehézségeken, így ha kifogynátok az ötletekből, változatos konzerveinket bármelyik étkezéshez beírhatjátok a havi tervezetben! Teljesítsétek velünk az év első kihívását és kóstoljatok bele a vegán életmódba!



15 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük