Az égig érő paszuly meséjét valószínűleg mindenki ismeri, most a mese névadó szereplőjére kerül legújabb Alapanyag kisokosunk kereszttüzébe.
A zöldbab, másnéven paszuly vagy fuszulyka már évezredek óta ismert növény, valószínűleg Dél-Amerika területéről indult világhódító útjára. Mondjuk egy picit lassan haladt a világhírnév felé, mert Európában csak a XVI. századtól ismerik és kezdetben nem is aratott óriási sikert a gasztronómiában.
Szerencsénkre aztán mégis elkezdett felfelé ívelni a karrierje és ma már minden valamire való konyhakertben megvetette a lábát…vagyis a gyökerét.
Városi kiskertészeknek is tökéletes választás
Többi bab társával együtt a hüvelyesek családjába tartozik, amikről köztudott, hogy szuperjó növényi fehérjeforrások. Korábbi blogbejegyzéseinkben meséltünk már a csicseriborsó, a lencse, a zöldborsó és a babfélék jótékony hatásairól is, szemezgessetek bátran, hiszen ezek az aprócska zöldségek rendkívül hasznosak szervezetünk számára.
Ezeket mind-mind megtaláljátok készételeinkben is, le sem tagadhatnánk, hogy mi odavagyunk ezekért az apró, de remek alapanyagokért.
A zöldbab eredetileg magasra növő kúszónövény, az egynyári növények közé tartozik és akár (napos) balkonkertbe is ültethető. Attól nem kell félnetek, hogy a mese mintájára az égig nő, de a karóbab akár 3-4 méter magasra is megnőhet, így érdemes inkább bokrosabb fajtát választani.
Ha kedvet kaptok egy kis házi szüreteléshez, akkor még bátran elvethetitek, egészen július közepéig. Fontos, hogy a gyomlálását nem szabad elhanyagolni, gazdagon meghálálja majd!
☝️ Jó tudni, hogy ha ti is szeretitek nyersen ropogtatni a zöldségeket, akkor a zöldbab esetében ezt soha ne tegyétek, ugyanis NYERSEN MÉRGEZŐ! Viszont a többi babfajtával ellentétben a hüvelyével együtt fogyasztjuk (ezt mindenképpen minimum 70°-on történő hőkezelés után tegyétek, ezen a hőmérsékleten a benne lévő mérgező fehérjét semlegesítjük).
Diétázók legjobb barátja
Ahogy említettük, remek fehérjeforrás, de ezen kívül van még néhány jó tulajdonsága:
rostokban és szénhidrátban is bővelkedik, tele van A, B, C, E-vitaminnal, káliummal, kalciummal, foszforral, magnéziummal.
Jótékony hatásai közé tartozik, hogy segít a cukorbetegség szabályozásában, magas rost tartalmának köszönhetően segít a gyomor és a bélrendszer egészségesen tartásában, kalcium tartalmával pedig csontjaink egészségéért is felel.
Diétázók figyelem! A zöldbab biztosan az egyik legjobb barátotok lesz, ugyanis alacsony zsírtartalmának köszönhetően rendkívül kevés kalóriát tartalmaz.
A többi hüvelyes mintájára a zöldbab is okozhat puffadást az arra érzékenyeknél, így érdemes például a fűszerezéssel is segíteni az emésztését. Szórjatok rá köményt, vagy borsikafüvet és a gyomrotok garantáltan meghálálja!
A zöldbab egyébként egy gyűjtőfogalom, tudtátok, hogy közel 100 féle különböző babféle tartozik ebbe a kategóriába? Így eshet meg, hogy a zöldbab sárga hüvelyű is lehet, ahogy a menzáról emlékszünk a zöldbabfőzelékre.
Sülve, főve, főzelékbe
A zöldbab igen sokrétűen felhasználható, egy egyszerű blansírozás (rövid hőkezelés lobogó vízben) és párolás után akár köretként is fogyasztható. Így roppanós marad a zöldbabunk, amit akár ropogós baconnel, fokhagymával is kiegészíthetünk.
Emellett lehet belőle saláta, tésztákhoz is remek választás, de akár főzeléknek, levesbe is tökéletes.
A POLCZ készételcsalád tagjai közül sem hagyhattuk ki ezt a remek alapanyagot, bár mi nem egy klasszikust választottunk a kínálatunkba. Egyik legújabb készételünk, a Tárkonyos csirkeragut turbóztuk fel vele, amit a közkedvelt raguleves mintája álmodtunk meg. Persze, ahogy ezt már megszokhattátok, szeretünk egy kicsit ,,csavarni” a recepteken, így került a zöldborsó mellé még egy kis zöldbab is ebbe a krémes, csirkés, zöldséges ragunkba.
Nálunk nagy kedvenc lett, ti kóstoltátok már?
18 féle POLCZ étel online vásárlása